Politika identity vo veternej smršti

Autor: Attila Agócs | 26.9.2019 o 9:06 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  383x

Keď odborníci hľadajú príčiny tatranskej kalamity z roku 2004 nestačia zdôrazňovať, že srdcervúcu skazu hektárov lesa spôsobila slabosť smrekových lesov založených vysadením jedného druhu stromu v rovnakom čase. Monokultúra.

Keď sa ma dnes pýtajú, prečo som v týchto ťažkých časoch – znižujúce sa preferencie, neuskutočnené zomknutie sa Maďarov na Slovensku – prijal post podpredsedu strany Most-Híd, zvyknem túto situáciu vysvetľovať pomocou tohto prírodného obrazu. Presnejšie jeho opaku.

V Moste-Híd sú popri Maďaroch aj Slováci, Rusíni a Rómovia zo západnej, južnej, východnej a severovýchodnej časti republiky. Vedľa konzervatívcov sedia národní a ľavicoví liberáli, v susedstve politických matadorov mladí politici a političky. Dlhoroční poslanci parlamentu a ministri strany, ktorí predstavujú v poslednom desaťročí jedinú relevantnú vládnu reprezentáciu juhu Slovenska spolupracujú s mladými politikmi, ktorí nabrali skúsenosti v komunálnej politike a cítia širokospektrálne spoločenské očakávanie ohľadom nového typu politiky. Náš pomyselný les je zmiešaný, koreňové systémy a koruny našich stromov sú odlišné, ale tieto stromy sa v záujme našich regiónov držia jeden druhého.

Hoci by prišla víchrica, nemám obavy, pretože my odoláme pohromám. Samozrejme sa vyskytnú momenty, kedy musíme byť pružnejší. Niekedy sa zdá, že v pomere k nám, máme až príliš veľa protivníkov. Z tohto dôvodu, musíme jednoznačne zlepšiť partnerský dialóg smerom k straníckym štruktúram, aby sa nám neozýval iba signál vyslaný z centrály bez vypočutia toho, čo si myslia ľudia v regiónoch. Musíme odložiť staré krivdy, ktoré sme pociťovali voči politickým oponentom či médiám. Namiesto preferovanému pragmatizmu, v ktorom sme sa sústredili len na ekonomické a materiálne výsledky našej práce: nové cesty, rekonštrukcie škôlok a domovov dôchodcov – sa musíme vrátiť k hodnotovej politike. Pretože na hodnotách je postavená naša identita a demokratický systém politiky. Hodnotová politika musí byť našou prioritou. V rozhodujúcich momentoch nesmie byť rozdiel medzi tým, čo hovoríme a ako konáme. Ak sa toto všetko udeje, tak verím, že sa nad tým zamyslia aj naši kritici. Som presvedčený o tom, že si uvedomia, že budúci parlament musí byť vytvorený aj za účasti zodpovedných politikov, ktorí prepájajú hodnoty a skúsenosť. Politikov, ktorí tvoria jadro a podstatu Mosta-Híd.

Zdá sa, že po nevydarenej taktike SMK založenej na zdanlivom rozosiatí a opätovnom spájaní členov a sympatizantov, začína vládnuť na politickej scéne Maďarov na Slovensku chaos, ktorého podstatou je nacionalizmus. Ten vedie k fatálnej rozdrobenosti, kedy sa k trom existujúcim stranám pridávajú tri vznikajúce. Všetci hovoria o spájaní alebo spolupatričnosti, ale výsledkom ich konania môže byť absencia zástupcov maďarskej menšiny v parlamente. Okrem toho, neexistuje garancia toho, že pri gruntovaní monokultúrneho „národného frontu“ Maďarov na Slovensku budú jeho zakladatelia v snahe o maximalizáciu hlasov schopní odolať začleneniu domácej maďarskej extrémistickej scény. Potom príde opäť vypískanie hymny, pálenie šálov s národnými symbolmi. Konflikty. Akcia a reakcie. Môže sa stať, že naše úsilie o zlepšenie vzťahov medzi etnikami zničí „tajfún extrémizmu“.

Pod zvyšujúcim sa tlakom je mi stále jasnejšie, že namiesto politiky identity, ktorá je zahľadená do minulosti treba zmodernizovať to, čo úspešne funguje desať rokov. Prepojiť empíriu matadorov s progresivitou mladých politikov, aby sa vybudoval „Most do budúcnosti”, ktorý prepojí politické tradície budovania demokracie s politikou 21. storočia.

Na záver. Som presvedčený o tom, že celá republika by pochodila lepšie, keby sa dva tábory Maďarov na Slovensku venovali – namiesto toho, že vykresľujú úplnú apokalypsu – povzbudzovaniu voličov na juhu Slovenska k tomu, aby bez ohľadu na ich politický vkus a preferencie, išli voliť. Apatia voličov, ktorá je výsledkom škriepok, môže znamenať porážku pre všetkých. Naopak pozitívna motivácia môže priniesť po percente pre obe strany a ešte by zmiernila rany minulých roztržiek. Urobím všetko preto, aby so k tomu prispel najväčšou možnou mierou úsilia a skúseností.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Monika Jankovská sa chce dohodnúť s políciou

Štátna tajomníčka zrejme chce spolupracovať.


Už ste čítali?